تاریخ: 1398/10/02

انبارداری نوین چیست ؟

انبارداری نوین چیست ؟
بنابراین برای رفع مشکل وابستگی شرکت به فعالیت لحظه ای کامیون ها باید میزان مواد اولیه مصرفی تا چند روز آینده برآورد...

نقش انبار در مکان ها ی مختلف

نقش انبار در مکان ها ی مختلف

 

برای درک بهتر نقش انبار و انبارداری نوین به این مثال توجه کنید. یک شرکت تولیدی مواد غذایی را تصور کنید ؛ ورودی این شرکت شامل مواد اولیه و خروجی آن شامل محصولات آماده به مصرف برای فروش در بازار است و در این میان شرکت عملیات تبدیل مواد اولیه به محصول نهایی را انجام می دهد. در این صورت باید در هر لحظه کامیون هایی مواد اولیه را وارد محیط کارخانه کنند ، همچنین کامیون هایی دیگر محصولات نهایی را به دست مشتریان برسانند. اگر لحظه ای کامیون های ورودی یا خروجی فعالیت نکنند ، کل فرایند تولید و عرضه با مشکل مواجه خواهد شد.

بنابراین برای رفع مشکل وابستگی شرکت به فعالیت لحظه ای کامیون ها باید میزان مواد اولیه مصرفی تا چند روز آینده برآورد شود و سپس با وارد و ذخیره کردن این مقدار مواد اولیه به درون شرکت به صورت یکجا، تا چند روز شرکت را از ورود این مواد بی نیاز کرد. پس برای ذخیره این میزان از مواد اولیه درون شرکت، به فضایی مستقل از محیط تولید نیاز است که به این فضا انبار می گویند.

امروزه در اکثر شرکت های تولیدی و صادراتی انبار نقش قلب را ایفا می کند به طوری که تقریبا همه قسمت ها و مجموعه های شرکت یا از انبار تغذیه می شوند یا برای ذخیره خروجی های خود نیازمند انبار هستند.

انبارداری نوین

انبارداری نوین

 

برای درک بهتر موضوع انبارداری نوین بهتر است کمی بیشتر به موضوع انبار بپردازیم. همانطور که اشاره شد انبار قلب تپده یک مجموعه تولیدی یا صادراتی است و باید به طور منظم و دقیق نیاز بخش های مربوطه را تامین کند. بنابر این پیش آمدن مشکل در فعالیت انبار برابر با پیش آمدن مشکل در فعالیت اکثر بخش های یک شرکت است و همین مساله باعث وفقه در فعالیت شرکت و در نهایت کاهش سود آن خواهد شد. بنابر این برای جلوگیری از بروز مشکلات در انبار باید به مدیریت صحیح آن پرداخت.

توجه داشته باشید وقتی که می گوییم انبار ، منظورمان انبار ماسه نیست که از یک طرف انبار کامیون هایی ماسه را وارد انبار کنند و از طرف دیگر کامیون هایی ماسه ها را بار زده و به مناطق مختلف ببرند. امروزه در انبار هر مجموعه ای تنوع زیادی از کالا ها وجود دارد که بر اساس دسته بندی های گوناگون به گروه های زیادی تقسیم می شوند. جدا از تنوع مواد اولیه ، کمتر شرکتی وجود دارد که فقط یک محصول تولید کند ؛ بنابر این مواد چندین نوع از محصولات آماده به مصرف نیز برای ذخیره در انبار قرار داده می شوند تا در فرصت مناسب به بازار عرضه شوند.

ابزارآلاتی که برای تعمیر و نگهداری تجهیزات در شرکت استفاده می شوند نیز در انبار نگهداری می شوند. حتی لوازم رفاهی اضافه بر نیاز پرسنل مانند میز، صندلی و لباس کار هم برای نگهداری به انباردار سپرده می شوند. بدیهی است که برای نگهداری و مدیریت این کالاها و محصولات در انبار نمی توان از شیوه های قدیمی انبارداری استفاده کرد ، چرا که شیوه ها و اصول انبارداری سنتی و قدیمی قدرت کافی برای مدیرت کالاهایی با تنوع جنس زیاد را ندارد. از این رو با پیشرفت علم و تکنولوژی محققان حوزه انبارداری ؛ شیوه ها و اصول انبارداری جدیدتر و دقیق تری را برای مدیریت در نحوه نگهداری ، ورود و خروج کالاها ابداع کرده اند که به آن انبارداری نوین می گویند.

روش های انبار داری نوین

روش های انبار داری نوین

 

در علم انبار داری نوین سعی می شود تا قوانین و نکاتی برای انجام هر چه بهتر عملیات ورود، ذخیره و خروج کالاها در انبار ابداع و عملی شود. با استفاده از روش های انبارداری نوین می توان برای جزئی ترین مشکلات موجود در انبار نیز راه حل پیدا کرد. با استفاده از این اصول و روش های انبارداری می توان از فضا و مساحت انبار بیشترین و بهترین بهره را گرفت و همچنین کیفیت، دقت و سرعت در نگهداری، جا به جایی و پردازش کالا ها را تا حد بسیار زیادی افزایش داد.

از جمله نکاتی که در اصول و روش های انبارداری نوین به آن ها پرداخته می شود به شرح زیر است :

  •  مشخص کردن میزان و نوع کالاهای موجود در انبار که با استفاده از معیار ها و دسته بندی های مختلف انجام می شود.
  •  مشخص کردن محل های مناسب برای نگهداری کالاها در انبار. این کار با در نظر گرفتن کارایی، حجم، وزن، شکل ظاهری و دیگر مشخصه های محصول صورت می گیرد.
  •  مشخص کردن و تشریح وظایف مدیر انبار و پرسنل انبار.
  •  تعیین قانون و مقرراتی برای ایجاد امنیت در محیط انبار.

امروزه در بسیاری از انبارهای بزرگ و کوچک از نرم افزارهای انبارداری برای مدیریت هر چه بهتر کالا ها استفاده می کنند. این نرم افزارها با استفاده از معیارها و دسته بندی های متعدد قادرند تا جزئی ترین مسائل موجود در انبار را ثبت و تحلیل نمایند و گزارشاتی ساده و روان را به مدیر مربوطه تحویل دهند.
 

دسته بندی مطالب