تاریخ: 1398/10/04

انواع پالت تخت در قفسه بندی انبار

انواع پالت تخت در قفسه بندی انبار
امروزه برای ذخیره سازی ، نگهداری و جابجایی مواد و کالاها از انواع پالت تخت در قفسه بندی انبار استفاده می شود...

امروزه برای ذخیره سازی ، نگهداری و جابجایی مواد و کالاها از انواع پالت تخت در قفسه بندی انبار استفاده می شود. پالت ها با قابلیت ها و شکل ها و البته کارایی متنوع ساخته می شوند ؛ برای نگهداری و محافظت از کالاهای ظریف و شکننده از باکس پالت و برای نگه داری موراد کوچک و خرده ریز نظیر پیچ و مهره از پالت پلاستیکی استفاده می شود. پالت ها در حقیقت وسیله ای هستند برای تسهیل در حمل و نقل موادی که توسط لیفتراک یا نیروی انسانی جابه جا می گردند. مهمترین دلایل استفاده از پالت تخت نگهداری و جابجایی کالا و محصولات کارخانجات است. این محصول با امکانات ، قابلیت ها ، ابعاد و تحمل های متنوع قابل عرضه می باشد. معمولا شرکت هایی که دارای انبار نگهداری محصول هستند نیاز مبرم به انواع پالت مسطح و یا دیگر مدل های آن دارند. در این مقاله شما را با این محصول کاربردی آشنا خواهیم کرد.

پالت تخت چوبی

پالت تخت چوبی

 

پالت تخت چوبی از قدیمی ترین پالت های مورد استفاده در قفسه بندی و جابجایی کالاها می باشد. پالت های چوبی معمولا می توانند تا 1000 کیلو گرم بار را تحمل کنند ، از مزایای این نوع پالت میتوان به قیمت پایین تر آن نسبت به دیگر پالت ها اشاره کرد . ایراد بزرگ این پالت ها خراب شدن و کپک زدن آنها در برابر رطوبت می باشد. پالت چوبی به دو صورت اتوماتیک و دستی تولید و عرضه می شوند. در روش اتوماتیک تخته های چوبی با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات مختلف برش خورده و به یکدیگر متصل می شوند و در نوع دستی چوبها با استفاده از میخ های فولادی به صورت دستی به هم متصل شده و پالت را ایجاد می کند. پالت تخت چوبی دوستدار محیط زیست می باشند و بعد از خراب شدنشان می توان از آنها برای تولید کاغذ یا تقویت خاک و یا تهیه¬ی وسایل چوبی کوچکتر استفاده کرد.

پالت تخت  فلزی

پالت تخت  فلزی

 

با گذشت زمان و افزایش کارخانه ها  صنایع مختلف و نیاز به پالت های با دوام تر برای حمل و جابجایی محصولات سنگین تر، پالت تخت فلزی تولید شد. پالت های فلزی با توجه به جنسی که دارند از دوام بالاتری نسبت به پالت های چوبی برخوردارند و طول عمر بالاتری نیز دارند. همچنین این پالت ها به دلیل غیر قابل اشتعال بودنشان از امنیت بیشتری نسبت به پالت های قبلی برخوردار هستند. در برابر رطوبت دچار پوسیدگی نمی شوند و استفاده از آنها برای محیط های مختلف به صرفه تر می باشد. این پالت ها در اشکال مختلف متناسب با نوع و وزن محصول مورد استفاده ، تولید و عرضه می شوند. از انواع آن می توان پالت تخت یکرو دوطرفه، دو رو چهارطرفه، دو رو دو طرفه، دو رو چهارطرفه را نام برد.

پالت تخت پلاستیکی

پالت تخت پلاستیکی

 

یکی دیگر از انواع پر کاربرد پالت ها، پالت تخت پلاستیکی است که امروزه بسیار مورد استقبال  قرار گرفته است. این نوع پالت که از پلاستیک فشرده ساخته شده است بسیار مقاوم می باشد و معمولا به دلیل بهداشتی بودن آنها در مقایسه با دیگر پالت ها، برای محصولات کشاورزی، دارویی و دریایی و مشابه آن کاربرد فراوانی دارد. این پالت ها را با توجه به میزان سنگینی کالاهایی که قرار است روی آن ها قرار بگیرد در مدل ها و ظرفیت های مختلف می سازند. از مزیت های این پالت می توان به افزایش انعطاف و ضربه گیری و همچنین مقاومت آنها در محیط های مختلف و در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد. قابلیت شستشو و جنس مرغوب و مقام و در عین حال سبک این پالت ها نیز از دلایل افزایش محبوبیتشان است.

ابعاد مناسب پالت تخت

روش انتخاب ابعاد مناسب پالت تخت بستگی به نوع کاربرد آن دارد، اکثر صنایع مانند صنایع غذایی معمولا از ابعاد استاندارد برای پالت ها تبعیت می کنند. ولی گاهی بعضی از صنایع با توجه به نوع انبار و نوع محصولات خود از ابعاد متفاوتی استفاده می کنند. ابعاد مناسب باید به گونه ای باشد که نگهداری و حمل و جابجایی محصولات به راحتی قابل انجام باشد. برای مثال ابعاد استاندارد یک پالت چوبی معمولا 40 x 48 است که این ابعاد می تواند برای پالت های دیگر نیز کاربرد داشته باشد. پالت هایی که به شکل مربع هستند غالبا موجب افزایش مقاومت بار در مقابل سرازیر شدن می شوند.

قیمت پالت تخت

قیمت پالت تخت با توجه به جنس و ویژگی های و ابعاد آن متفاوت است. معمولا پالت های چوبی از دیگر پالت ها قیمت پایین تری دارند، اما کاربرد پالت های فلزی و پلاستیکی و عمر آنها بسیار بالاتر است به همین جهت می توان گفت استفاده از این پالت ها حتی با وجود قیمتی بالاتر به صرفه تر خواهد بود. هر کدام از این پالت ها نیز از لحاظ کیفیتی طبقه بندی می شوند و با توجه به کیفیتشان قیمت های مختلفی دارند مثلا پالت های پلاستیکی  درجه یک و دو وجود دارد که قیمت های مختلفی دارند. البته در بازار پالت دست دوم با قیمت مناسبتری نیز وجود دارد، این پالت ها در واقع مربوط به صنایعی هستند که در طول سال فقط یکبار نیازمند به پالت برای جابجایی محصول می شوند و پس از آن پالت هایشان بلا استفاده بوده و دوباره وارد بازار فروش می شود.

دسته بندی مطالب