تاریخ: 1398/10/02

اهمیت قفسه بندی در انبار

اهمیت قفسه بندی در انبار
مهمترین کارایی انبار ها ، نگهداری کالا ها و اجناس در بیشترین فضای ممکن و ایجاد سریعترین روش های دسترسی به عرضه...

اهمیت قفسه بندی در انبار

مهمترین کارایی انبار ها ، نگهداری کالا ها و اجناس در بیشترین فضای ممکن و ایجاد سریعترین روش های دسترسی به عرضه کالا ها می باشد. انبار ها باید به گونه ای تجهیز شوند تا با حداکثر استفاده از فضا برای نگهداری، جا به جایی و تبادل کالا مفید باشد و از هر گونه زیان محصول و تاخیر در تحویل آن خودداری گردد. نمی توان اهمیت قفسه بندی در انبار و طراحی انبار را در نگهداری کالاها و سرعت انجام امور انبار داری را کتمان کرد. مجهز نمودن انبار به قفسه های متناسب با کالا و اجناس، باعث کارایی عملکرد، دسترسی راحت به اقلام و اجناس کارآمد انبارها، موفقیت بهتر در مدیریت کالا، افزایش ارائه خدمات در نتیجه رضایت مشتری می گردد.

با توجه به نقش پررنگ صنعت در امور اقتصادی و تجاری کشورها و اینکه حجم هنگفتی از سرمایه کارخانه جات به شیوه کالا و اقلام در انبار ها نگهداری می ‌شود، لازمه توجه به انبار و مسائل پیرامون آن در صنعت آشکار می شود.

برای فهم اهمیت قفسه بندی در انبار، می‌توان به درصد کل موجودی انبار از کل سهام و ارزش ویژه در صنایع گوناگون اشاره کرد.

دلایل استفاده از قفسه بندی انبار: استفاده بیشتر از ظرفیت موجود در انبار، افزایش تنوع و گوناگونی اجناس و اقلام در انبار، محدودیت در قراردادن کالا بر روی یکدیگر، دسترسی سریع به کالاهای گوناگون در قفسه انبار، افزایش نظم و ثبات.

انواع قفسه بندی انبار:

  •  قفسه بندی سبک معمولی   ( توسط نیروی انسانی)
  •  قفسه بندی نیمه سنگین   (توسط نیروی انسانی)
  •  قفسه بندی سنگین   (توسط لیفتراک)
  •  قفسه بندی فوق سنگین   (توسط لیفتراک)

سیستم قفسه بندی انبار

سیستم قفسه بندی انبار

 

سیستم قفسه بندی انبار مناسب به سیستمی گفته می شود که همه ی قفسه ها در محل خود قرار گرفته باشند و هیچگونه بی نظمی مشاهده نشود. با رعایت اصول قفسه بندی مناسب باعث می شود که قفسه بندی مناسبی داشته باشید و از اینکه ببینید تمامی اجناس و کالاها در سرجای خود قرار گرفتند و هرج و مرجی نمی بینید، لذت ببرید.

یکی از مهمترین چیزهایی که باید آن را مد نظر قرار داد چیدمان صحیح قفسه ‌هاست زیرا این طراحی و چیدمان قفسه ها است که باعث می شود کارایی یک انبار را بهبود بخشیده یا آن را بی فایده گذاشت. از این رو باید تمامی موارد را مد نظر قرار دهید تا بتوانید حجم انبار را به حداکثر برسانید تا فضای انبار بیشتر شود و بتوانید کالاهای زیادتری را انبار کنید. اول باید نوع قفسه ها را انتخاب نمایید ، زیرا می توانید از انواع اقسام قفسه بندی ها نظیر قفسه بندی پیچ و مهره ای و قفسه بندی مشبک ، به این منظور استفاده کنید.

ویژگی‌ های فیزیکی و کیفی اجناس برای قفسه بندی انبارها

ویژگی‌ های فیزیکی و کیفی اجناس برای قفسه بندی انبارها

 

یکی دیگر از فاکتورهای مهم بر قفسه بندی انبار ، ویژگی های فیزیکی و کیفی کالاها می باشد. به عنوان مثال نحوه بسته بندی ، وزن ، شکل جعبه های مورد استفاده برای بسته بندی اجناس از فاکتورهایی هستند که ویژگی های  فیزیکی اجناس و محصولات را تشکیل می دهند. انباردار باید سعی کند تا بر هر نوع محصول و با هر شکل ظاهری از مفیدترین ترفندهای انبارداری برای آرایش آنها استفاده کند.

خصوصیت های کیفی اجناس که شامل ، مشتعل بودن ، فاسد شدن و سمی بودن می شود ، نیز بر روی چینش آنها موثر خواهد بود. به عنوان مثال انباردار باید ترفندهایی را بکار ببرد که اجناس فاسد شدنی با تاریخ انقضای نزدیک ، زودتر از انبار خارج شده و به خریدار برسد ؛ لذا این محصولات باید در قفسه های جلوتر قرار بگیرند.

نکات مفید قفسه بندی انبار

نکات مفید قفسه بندی انبار

 

انباردارها برای چینش قفسه ها می بایست موثرترین ترفندهای انبارداری را بکار ببرند .حال می خواهیم به بررسی این ترفندها بپردازیم:

  •  میزان تقاضا برای محصول: کالاهایی که روزانه تقاضا دارند باید نزدیک در انبار چیده شوند تا در کمترین زمان ورود و خروج آنها انجام شود. به علاوه اجناسی که تقاضای آنها کمتر است در قفسه های انتهایی انبار چیده شوند.
  •  اجناس مشابه: اجناس و محصولاتی که به نوعی مثل هم هستند و مکمل همدیگرند پیشنهاد می شود که در قفسه های جداگانه و نزدیک به هم چیده شوند.
  •  ابعاد اجناس: چیدمان اجناس در قفسه می بایست به گونه ای انجام شود که اجناس سبک به خاطر جابجایی آسان تر در قفسه های بالا واجناس سنگین که حمل و نقل آنها آسان نمی باشد در قفسه های پایین تر قرار گیرند.
     
دسته بندی مطالب