تاریخ: 1398/10/02

کاربرد قفسه بندی در فروشگاه

کاربرد قفسه بندی در فروشگاه
امروزه کاربرد قفسه بندی در فروشگاه ها گوناگون و هایپرمارکت ها از اهمیت خاصی برخوردار است. با پیشرفت...

کاربرد قفسه بندی در فروشگاه

امروزه کاربرد قفسه بندی در فروشگاه ها گوناگون و هایپرمارکت ها از اهمیت خاصی برخوردار است.  با پیشرفت مداوم شهر ها و رشد چشمگیر سوپرمارکت‌ ها و بزرگتر شدن فروشگاه ها و مغازه‌ ها، قفسه بندی‌ های فروشگاهی پرکاربرد ترین سیستم قفسه بندی هستند که جهت قرار دادن کالا سبک تا نیمه سنگین در فروشگا‌ه ها زنجیره ‌ای و قرارداده شدند.

با افزایش تعداد کالا های ارائه شده توسط کارخانه ‌های مختلف، نحوه چیدمان کالا ها تأثیر مستقیم بر روی فروش و رضایت مشتریان دارد. صاحبان این مشاغل با آگاهی به این موضوع و به خاطر افزایش فروش خود به قفسه بندی روی آوردند. قفسه بندی فروشگاهی موجب ایجاد نظم بیشتر در فروشگاه و دسترسی راحت ‌تر مشتریان به کالا ها و اقلام می ‌شود. همچنین با ایجاد تنوع در قفسه‌ بندی فروشگاهی و چیدمان درست اقلام بر روی این قفسه ‌ها، زیبایی فروشگاه دو چندان می شود. بنابراین کاربرد قفسه بندی در فروشگاه را باید جدی گرفت.

 

تاثیر قفسه بندی بر دید مشتری

تاثیر قفسه بندی بر دید مشتری

 

حدود دو سوم کالا هایی که مشتری در هنگام ورود به فروشگاه ها خریداری می ‌کند بخاطر نحوه چیدمان درست و مرتب کالا ها و اقلامی است که قصد خریدشان را نداشت. هنگامی که مشتری وارد فرروشگاه می ‌شود اگر فروشگاه جلوه خوبی برای او داشته باشد و احساس خوبی به مشتری دست بدهد مشتری بهانه‌ ای برای ترک فروشگاه نخواهد داشت. اکنون کاربرد قفسه ‌بندی در فروشگاه مشخص می ‌شود ؛ ممانعت از اینکه که مشتری در فروشگاه برای یک کالا احساس سردرگمی و گیجی کند. نحوه چیدمان و محل قرار گیری قفسه ‌ها در فروشگاه شما واقعا بر احساسی که به مشتری منتقل می ‌کند تاثیر زیادی دارد و این خود موجب می‌ شود که میزان خرید مشتری از فروشگاه شما تغییر کند.

برخی از موارد نقش کاربرد قفسه بندی در فروشگاه ها را کمرنگ می کنند. این که یک کالا در فروشگاه شما به فروش برسد یا نرسد بر نحوه چیدن آن کالا در فروشگاه و شکل قفسه بندی آن تاثیر مستقیم دارد. از این رو دیگر لازم نیست که فروشنده کالا یا اقلام را به مشتری نشان دهد ، بلکه خود کالا در قفسه ‌بندی درستی که قرار گرفته خود معرف خودش است.

فاکتورهای لازم در قفسه‌ بندی فروشگاه

فاکتورهای لازم در قفسه‌ بندی فروشگاه

 

راهرو: نخستین گام در طراحی یک فروشگاه راهرو است. باید برای فروشگاه خود یک راهرو گشاد و دلباز در نظر بگیرید. نباید در فروشگاه قفسه ‌ها را جوری بچینید که راهرو تنگ شود و مشتری دائم در این فکر باشد که مبادا کالایی را بیندازد. مشتری باید در طول راهرو آزادی عمل داشته باشد و به راحتی اجناس و کالا ها را ببیند. پس با در نظر گرفتن یک راهرو دلباز و گشاد و چینش درست قفسه ‌ها این استرس را از مشتری خود دور کنید. 

قفسه‌ ها: نباید در یک فضا تلنبار شوند و آن قسمت را شلوغ کنند ، چرا که وقتی قسمتی از یک فضای فروشگاه شلوغ باشد مشتری به راحتی نمی ‌تواند تصمیم بگیرد و کالای مورد نظر خود را خریداری کند.
نکته دیگری که باید به آن توجه شود شکل و چارچوب قفسه بندی در فرروشگاه است. به عنوان مثال کالا هایی که بیشتر چشم کودکان را می‌ گیرد نباید در قفسه ‌های فوقانی چیده شوند.

دسته بندی کالا ها: سعی کنید کالاها و اجناس را بر اساس نوع کالا در یک قفسه دسته بندی کنید و هر قفسه را به یک کالا اختصاص دهید تا مشتری بتواند مارک‌ های مختلف از یک محصول مورد نیاز خود را همزمان ببیند و با مقایسه قیمت و کیفیت، کالای مورد نظر خود را انتخاب کند.

قرار دادن اجناس مکمل: با قرار دادن کالا های مکمل در کنار یکدیگر احتمال اینکه مشتری کالای مکمل یک کالای به خصوص را از قلم بیندازد خیلی کمتر است. مثلا تمامی وسایل مورد نیاز پخت ماکارونی را در کنار همدیگر قرار دهید ؛ انواع ماکارونی ، سویا ، سس... .

در دسترس قرار دادن اجناس قدیمی‌تر:سعی کنید برای جلوگیری از ضرر احتمالی اجناس قدیمی‌تر را در دسترس مشتری قرار دهید تا مشتری آنها را انتخاب کند.

اهمیت قفسه ‌بندی و چیدمان کالا در فروشگاه

اهمیت قفسه ‌بندی و چیدمان کالا در فروشگاه

 

چینش کالا در قفسه‌ های فوقانی :

سعی کنید در قفسه ‌های فوقانی برند های نه چندان مطرح را قرار دهید چرا که وقتی این برند ها در قفسه ‌های فوقانی قرار گیرند جلوه خاصی به فروشگاه شما می ‌دهد.

چینش کالا در قفسه ‌های میانی :

بهترین قسمت قفسه‌ بندی قسمت میانی آن است و باید فروشنده هزینه‌ی زیادی را برای این قسمت کنار بگذارد. سعی کنید پر فروش‌ ترین برند ها و مارک‌ ها را در این قسمت جای دهید. حتی از این قسمت به عنوان طلایی‌ ترین قسمت قفسه بندی یاد می‌کنند؛ زیرا کالا ها در این قسمت بیشتر در معرض دید مشتری قرار می‌ گیرند.

چینش کالا در قسمت پایین :

همانطور که قبلا اشاره شد کالا هایی که چشم کودک را می گیرند نباید در قسمت‌ های فوقانی قفسه‌ بندی فروشگاه قرار بگیرند. کودکان و نوجوانان نسبت به این کالا ها واکنش نشان می ‌دهند و می‌ توانند دست هایشان را دراز کنند و آنها را بردارند.


در اینجا به اهمیت و کاربرد قفسه بندی در فروشگاه تا حد مختصری اشاره شد. شما می توانید با تجربه از دیگران و همکاران خود در حوزه های کاری مختلف بر این توانایی بیافزایید.
 

دسته بندی مطالب